Yardım - Etkili bir ilan için ipuçları
 • İlan başlığı nasıl olmalıdır?
  Bir ilan için en önemli bölüm başlıktır. Çünkü insanlar ilan ararken ilk önce başlığına bakarlar. İnternetteki aramalarda ilk önce başlıklar gözükür. İlan başlığınız, ilanınıza açılan kapı gibidir. Birkaç kelime ile, ilanınız hakkında net bilgi verebilmelisiniz. İnsanların ilgisini çekecek bir ilan başlığınız yoksa, ilanınızın bakılma sayısı düşük olur. Aşağıda, iyi bir ilan başlığı için ipuçları yer almaktadır.

  -İlan başlığı kısa ve öz olmalıdır. İlan hakkında kesin, doğru bilgiler veren başlıklar en iyi başlıklardır. Çünkü; ilan arayan kişiler başlığı gördüklerinde, ilanınız hakkında fikir sahibi olacaklar ve ilanınızı görmek isteyeceklerdir.

  -"Satılık", "Kiralık", "Bakmadan geçmeyin", "En iyisi burada", "Acil olarak satıyorum" gibi ilanınız hakkında hiçbir kayda değer bilgi vermeyen başlıklardan kaçınınız. Örneğin satılık daire ilanı vermek istiyorsanız, "İstanbul'da satılık daire" ya da "İstanbul Maltepe'de satılık daire" gibi başlıklar ilanınız için en iyi başlıklar olacaktır. Böyle açıklayıcı başlıklar yerine; Acil, Satılık daire, Dairemi satıyorum, Kaçırmayın, Büyük fırsat, Çok ucuz daire gibi başlıklar açıklayıcı bilgiler içermediği için tıklanmayacaktır.

  -Bir eleman ilanı veriyorsanız. Eleman aranıyor, elemanlar, acil eleman gibi başlıklar yerine; hangi iş alanı için eleman arıyorsanız bunu başlığınızda mutlaka belirtiniz. Otomotiv firması için eleman aranıyor, tekstil firması için eleman aranıyor gibi.

  -İlan başlıklarınız bir ürünün etiketi gibidir. Elma satan bir manav, etiket olarak sadece "elma" yazarsa, ne kadar etkili olabilir? Ama, elmanın hangi yöreye ait olduğunu, türünü de belirtirse, ticari amacına uygun hareket etmiş olur. İlanlarınız hakkında açıklayıcı bilgiler veren başlıklar oluşturmayı ihmal etmeyiniz.

 • İlan açıklaması nasıl olmalıdır?
  İlan açıklamaları; başlıktan sonra, müşteri bulmanızı doğrudan etkileyen en önemli bölümdür. Kendinizi ilan arayan insanların yerine koyun ve ilanınızla ilgili neler sorabileceklerini, açıklamada hangi bilgileri görmek isteyebileceklerini düşünün. Yetersiz açıklamaya sahip ilanların bakılma şansı az olur. İnsanlar kafalarındaki soruların cevaplarını, sizinle iletişim kurmadan önce, ilan açıklamasında bulabilmelidirler. Aksi takdirde diğer ilanlara yöneleceklerdir.

  -İlan başlığını ve ilan açıklamasını özenle yazmanız, ilanınızın bakılma sayısını doğrudan etkileyecektir. Gazeteye, dergiye, broşüre ilan verirken gösterdiğiniz hassasiyeti, internete ilan verirken de göstermelisiniz.

  -Açıklamanızı güzel bir Türkçe kullanarak yazınız. Anlamlı, düzgün cümleler kurunuz. İlanınızla ilgili kesin, doğru bilgiler veriniz. Sadece, "ayrıntılar için tıklayın" linki ekleyerek ilan vermeyiniz. Sadece link içeren ilanlar tercih edilmeyecektir. Çünkü, açıklama görmek isteyen insanlar, emin olmadıkları bir linki tıklamayacaklardır.

  -İlan açıklamasında e-posta adresi, telefon numarası, web sitenizin linkine yer vermeyiniz. Çünkü, insanlar ilanınızı okumak yerine, sorularını size e-posta ile gönderecekler ya da ilanınızı okumadan doğrudan sitenize gireceklerdir. Böylece, verdiğiniz ilanın bir anlamı kalmayacaktır. İlan açıklamalarında İlan Sahibine Mesaj Gönder linkimiz bulunmaktadır. İnsanlar, telefon ve e-posta bilginize ihtiyaç duymadan size mesaj gönderebilmekte, bu mesajlar da doğrudan sizin e-posta adresinize gelmektedir.

  -İlanınız için dört adete kadar resim yükleyebilirsiniz. Resimli ilanlar Vitrin bölümünde de gösterilmektedir. Siz de ilanınıza resim ekleyerek ücretsiz vitrin avantajından yararlanabilirsiniz. İstatistikler, resimli ilanların daha çok tıklandığını ve tercih edildiğini göstermektedir.